Купівля квартири з прописаними людьми зазвичай має місце, коли ми вирішуємо придбати нерухомість на публічних торгах або під час аукціону судових приставів. Але іноді, по нашій недбалості, може трапитися так, що ми купимо у приватної особи житло, в якому буде зареєстрований один чи навіть кілька мешканців. Як вийти з такої ситуації? Як видалити небажаного мешканця з прописки в рамках закону і чи можна, в подальшому, продати квартиру з прописаними людьми? Давайте розберемося, уникати або радіти такій можливості купівлі житла.

Переваги купівлі квартири з прописанними мешканцями

Слід розуміти, що купуючи квартиру з прописаними в ній людьми можна непогано заощадити - на ринку її вартість буде в рази менше звичайного житла. Зазвичай різниця коливається в межах тридцяти відсотків від середньо-ринкової вартості квартири.

Але не для кожного додатковий бонус у вигляді прописаного мешканця буде приємним сюрпризом. Часто, саме приємна ціна на житло переконує людей купувати квартиру з уже прописаними в ній людьми. Знижка на таку нерухомість залежить, зокрема, від кількості зареєстрованих осіб в квартирі, а також від розміру житлової площі.

Нюанси придбання житла

У Києві часто можна натрапити на оголошення, в яких вартість квартири нижче ринкової на 20-30%, що робить пропозицію досить привабливою. Але тут варто бути обережним.

Буває так, що продаж квартири в Києві виникає в зв'язку з міжусобним конфліктом або розділом майна - через сварку або розлучення, або будь-якою іншою конфліктною ситуацією власник бажає продати житло, але в ньому може виявитися прописаною інша людина. У більшості випадків в квартирі може жити один з партнерів колишнього подружжя, який претендує на житлову площу, родичі, друзі або знайомі. Власник житла вирішує продати квартиру, другий відмовляється від проведення операції в силу того, що у нього немає іншого місця проживання, тому залишає за собою право залишитися в даній квартирі. У такій ситуації, власник вирішує знизити вартість житла, щоб не витрачати свій час і кошти на виселення прописаної особи.

Всі зобов'язання, в такому випадку, автоматично переходять на плечі покупця.

У практиці придбання подібного житла трапляються також ситуації, коли в квартирі прописана інша особа, яка, на даний момент не проживає в даній квартирі. Під час продажу власник не бажає, зазвичай, витрачати свій час на пошуки цієї людини, щоб виписати її з квартири і також знижує ціну на нерухомість.

Актуально: Квартири в кредит від Евромісто

Трапляються також досить привабливі варіанти придбання квартири, коли в ній зареєстрований повнолітній дієздатний громадянин. Він може бути ким завгодно колишньому власнику квартири, але, згідно із законом, не може на неї претендувати. Таким чином можна купити квартиру з тридцяти відсотковою знижкою і при цьому, в найближчому майбутньому, домогтися виселення цього мешканця, ставши повноправним власником квартири.

Продаж квартири з прописаною людиною

Чи можна продати квартиру без згоди прописаних? Теоретично, збути квартиру, якщо в ній прописані інші люди - можливо, адже закон України не зобов'язує власника отримувати згоду на продаж квартири від інших прописаних в ній мешканців. На практиці ж, бажаючих купити житло з прописаними в ній особами або людьми, які претендують на частину житлової площі дуже мало.

Читайте також: Податки при продажу квартири, отриманої у спадок

Часто недобросовісні продавці намагаються обдурити покупця, приховуючи факт того, що в квартирі при продажі залишаються прописаними інші люди. Такі нечесні вчинки часто закінчуються судовими позовами і розірванням договору купівлі-продажу. Придбанням такого "проблемного" житла також займаються деякі агентства з нерухомості. Продаючи таку квартиру на вторинному ринку ріелторам доводиться скидати до сорока відсотків від первинної вартості житла, щоб хоч якось реалізувати його на ринку.

Виписка мешканців з квартири

Інше питання, яке падає на плечі потенційних продавців і покупців нерухомості звучить так: "Чи можна виписати прописаних мешканців з квартири без їхньої згоди?". Відповідно до Закону України виписати людину з квартири можна:

 • добровільно,
 • за рішенням суду,
 • згідно зі свідоцтвом про смерть.

Виписати з квартири неповнолітніх осіб при продажі майна можливо лише за узгодженням такого рішення з органами опіки.

Якщо прописані в квартирі особи готові самостійно виписатися, для зняття з реєстрації варто звернутися в центр адміністративних послуг і написати заяву про виселення. Зазвичай, органам обліку потрібно від 2 до 4 днів для розгляду і задоволення прохання про анулювання прописки.

Якщо ж прописані в квартирі особи відмовляються виписуватися добровільно, претендуючи на частину житлової площі або просто мотивуючи це тим, що у них відсутнє інше, альтернативне місце проживання, - кожен окремий випадок повинен бути розглянутий в судовому порядку. Відразу скажемо - для позитивного рішення суду потрібні вагомі підстави:

 • неправомірна поведінка мешканця,
 • тривала відсутність мешканця в місці прописки,
 • відсутність законних підстав для проживання в даній квартирі,
 • смерть або факт про зникнення безвісти.

У суді, власнику квартири потрібно довести, що прописаний в ній мешканець з тих чи інших причин втратив право користування даним житлом, а це завжди важкий та тривалий процес, який не завжди закінчується на користь власника квартири. Суд може відмовити в задоволенні позову, якщо прописана в квартирі людина:

 • отримала квартиру в якості заповіту;
 • є нинішнім або колишнім членом сім'ї власника квартири;
 • внесла часткову плату за кооперативну квартиру;
 • є неповнолітнім громадянином, позбавленим батьківського піклування.

Висновок

Підводячи підсумки, можна сказати, що купити квартиру, так само, як і продати її з прописаними в ній мешканцями - можливо, однак таке проблемне житло на ринку нерухомості неодмінно впаде в ціні майже на половину. Якщо ви хочете вигідно реалізувати житло - подбайте про передчасну виписку з квартири при продажі. Купуючи квартиру з прописаною в ній людиною, переконайтеся, що у вас не буде в подальшому проблем з її виселенням, в іншому випадку судового позову вам не уникнути.

Читайте також:

25 Серпня 2015 Новини нерухомості

Як громадянину України продати квартиру в Криму?

04 Вересня 2015 Новини нерухомості

Як за правилами поліпшити планування вашої квартири

22 Вересня 2015 Новини нерухомості

Отримання права на нерухому власність впродовж двох годин