Що потрібно враховувати при виборі квартири для інвестицій

24 Квітня 2017 Спеціальні пропозиції

Вже місяць ціни на столичні квартири залишаються практично незмінними. На цьому тижні квадратний метр в середньому по Києву подорожчав на 0,1%, а за підсумками місяця змін немає зовсім. Не виключено, що причина стабільної ціни – зростання попиту на житло, який відзначають у другому кварталі ріелтори.
Найбільш затребувані одно – і двокімнатні окремі квартири. Вони виросли в ціні і на цьому тижні, і за підсумками місяця. З «готельками», які вважаються фаворитами купівельного попиту з-за своєї малої площі, ситуація інша: за тиждень вони подешевшали на 1,4, а за місяць – на 4,2%. Це більше, ніж трикімнатні квартири, які сьогодні купують тільки заможні українці в будинках класу «бізнес» і вище.
Попит на житло зріс не лише з боку тих, хто намагається вирішити свої житлові проблеми, але і з боку інвесторів. Вони вкладають наявні заощадження в нерухомість з кількох причин:
– По-перше, незважаючи на деяку лібералізацію, банківську систему продовжує «штормити». В результаті націоналізації найбільшого в Україні «Приватбанку» його вкладники не постраждали, чого не скажеш про вкладників фінансових установ поменше. Банки продовжують визнавати неплатоспроможними, і хоч банкіри відзначають приплив депозитів, власники сум від 50 000 доларів США і більше все ще воліють нерухомість. Особливо, якщо вона здатна приносити дохід.
– По-друге, зниження цін на нерухомість – як на вторинному, так і на первинному ринку – у поєднанні зі зростанням вартості оренди підвищило прибутковість київських квартир. Якщо 2-3 роки тому вона становила 5-6, то сьогодні – вже 8-10%. І хоча прибутковість ми вважаємо в гривні, це суттєвий аргумент для інвесторів.
При інвестиції, варто враховувати й те, що вартість тієї чи іншої житлоплощі змінюється з часом. За останній рік новобудови майже не втратили в ціні. Квадратний метр в цегляних і монолітно-цегляних новобудовах подешевшав на 1,8, а в панельних і монолітно-блочних – на 4,3%. Дане зниження покривається ростом вартості оренди в цих будинках на 5-10% на рік.
«Сталінках» навіть їх центральне розташування не допоможе. Квартири в будинках цього типу за рік подешевшали на 16%. Це стосується і всіх типів панельних будинків радянської споруди. Зниження ціни в них коливається від 11,7% в самих старих будинках серії «стара панель», до 14% в будинках серії «поліпшена типова панель». Останні більш затребувані у покупців, які шукають квартиру «для себе», але все одно не дуже популярні з-за великої кількості неефективних квадратних метрів. Те ж стосується і відомчих цегляних будинків серії «покращений цегла» – вони за рік втратили 11,9% вартості.
У цегляних «хрущовок» середні показники – мінус 9% за рік. Навіть якщо сьогодні зростання вартості оренди в деяких районах Києва покриває дане зниження, то це триватиме недовго. З часом квартири в таких будинках будуть падати в ціні на ринку продажу і оренди.
На цьому тижні в черговий раз було озвучено пропозицію про необхідність прийняття закону про знесення старих «хрущовок» в рамках реконструкції житлових кварталів. Прозвучало воно з боку забудовників. Таку думку висловив гендиректор корпорації «Укрбуд» Олег Майборода. Зносити він запропонував панельні «хрущовки», а власників квартир у них забезпечувати житлоплощею в нових будинках у співвідношенні 1:1. Пропозиція цілком справедливо: мешканці, отримавши квартиру, хоч і не велику, але в новому будинку, все одно виграють. Але на тлі попередніх пропозицій про забезпечення жителів тих, хто відселяється «хрущовок» площею у співвідношенні 1:1,3, що ця пропозиція може викликати протести.
Втім, поки це тільки одне з безлічі невтілених пропозицій в життя. Але воно свідчить про те, що у будівельних компаній великі плани на майбутнє, а хороших ділянок для забудови залишається все менше. І цей фактор потенційним інвесторам теж варто враховувати.
Джерело: domik.ua