Які заходи проводити, якщо у спадок залишилась частина квартири?

13 Серпня 2015 Спеціальні пропозиції

Часто так буває, що, згідно з заповітом, людина отримує нерухомість, але вона повинна розділити її з іншими родичами, які вказані в документі. Часто це питання грамотно вирішити важко, навіть за допомогою юристів.
Ось, якщо бабуся або тітка рідним залишила квартиру, але в заповіті вказала, що між ними вона її ділить на частини, але не рівні. Погодьтесь, ця ситуація дійсно складна. Наприклад, пів квартири залишається внучці, по одній шостій частині – племінникам, а частина, що залишилась на рівні дві частини – хресникам, а долі інших викупати ніхто не планує. Запитання виникає саме по собі: як визначити ціну, яка буде правильною для всіх. Спробуємо розібратись в подібних нюансах.
Українське законодавство зазначає, що примус власника продавати своє майно, в даному випадку, частину квартири, карається кримінально. Якщо немає бажання власника продавати свою долю, то змусити його це зробити ніхто не може і без його згоди частина квартири не продається. Але той власник, який є хазяїном найбільшої ділянки нерухомості, зможе заключити орендний договір відносно трьох лиць, створюючи при цьому жахливі умови життя для інших мешканців. Але тут не варто забувати про те, що варіант цей екстремальний, який може потягнути за собою або адміністративні розгляди, або ж судові.
А ще власник, який є хазяїном більшої частини нерухомості, свою частину може продати і з’їхати. Стаття 361 ЦКУ свідчить, що свою частину житлоплощі власник певної долі квартири може використовувати за власним бажанням.
Виходить, що власник, котрий мав наміри продавати свою частину, просто зобов’язаний про це повідомити решті родичів. При цьому, він має повідомити їм ціну. Якщо ті власники, які є хазяїнами решти частин квартири протягом місяця з моменту отримання повідомлення, що житлоплоща продається, не виявлять бажання придбати право власності, то продавець має можливість третім лицям продати свою частину квартири.