Прибуткові будинки. Що? Де? Як?

23 Червня 2015 Спеціальні пропозиції

Останнім часом все частіше ми зустрічаємо тему дохідних будинків як прибутковий інвестиційний проект. Що це: новомодні тенденції або відродження традицій?

Що таке прибутковий будинок?

Прибутковий будинок – це багатоквартирний житловий будинок, побудований для здачі квартир в оренду, а також тип архітектурної споруди, що набув поширення в європейських країнах в 1830-40-х років. В кінці XIX – початку XX століття прибутковий будинок в залежності від будівельних норм міста міг містити невеликий внутрішній двір-колодязь, а весь інший простір ділянки, що належав домовласнику, був зайнятий самою будівлею. В іншому випадку ділянка забудовувалась одним або декількома окремими будинками на певній відстані один від одного, які належали одному власнику. Зазвичай прибутковий будинок був багатоповерховим, а вартість і планування квартир залежали від поверху. Квартири, згруповані навколо сходових клітин, коридорів або галерей були однорідні в своєму плануванню. Декоративне архітектурне оформлення часто отримував тільки парадний фасад, що виходив на вулицю.

Трішки історії

Якщо зазирнути в недалеке минуле, то легко зрозуміти, що такі будинки активно будувалися і, досить успішно, починаючи з 1840 років. Будували їх у Львові і в Києві. Перший прибутковий будинок був побудований у Львові в 1873-1876 роках архітектором Адольфом Куном.

Це перший багатоквартирний будинок, де квартири здавалися в оренду за певну плату. Згодом навколо центральної частини міста було побудовано чимало кам’яних будинків для здачі житла в оренду. Ці інвестиції в міжвоєнний період були дуже прибутковими.

У Києві першим прибутковим будинком став відомий всім Будинок з Химерами авторства геніального архітектора Владислава Городецького (вул. Банкова).

Він був побудований в 1901-1902 роках. Не менш чудовим є прибутковий будинок барона Гессельбейна (будинок Колиска Духів) вул. Городецького.

Він був побудований за проектом архітекторів Є. Брантмана і Шлейфера в 1901-1903 роках. Такі будинки вражають не тільки неперевершеними фасадами, але і функціональністю і прогресивністю.

Прибуткові будинки сьогодні

На сьогодні в багатьох містах, в першу чергу в Києві, знову набирає розквіт такої інвестиції як “прибуткові будинки”. Це продумані, зручні житлові приміщення, які здаються в оренду. Вони зазвичай обладнані меблями і побутовою технікою, забезпечені телефоном та інтернетом. Мають охорону і навіть спортзал. При необхідності можуть надаватися інші послуги, як то прибирання приміщень або вигул тварин. За технічний стан будинку піклується власник, тобто орендодавець. Кожні сім років в квартирах робиться відновлювальний ремонт. Прибуткові будинки – це не завжди нові будівлі. Часто для прибуткового будинку викуповують житло в старій частині міста. Тут ціна значно менша, але необхідний капітальний ремонт. Можливо навіть перепланування. Звичайно, такі будинки не можливо буде оснастити спортивними залами або басейнами, але його привабливість для орендодавця буде в близькому розташуванні до центру, престижністю району і т.д. Тобто, це вже пропозиція для іншого статусного споживача.

Ви також можете інвестувати у квартири за Києвом

Щоб запрацював даний напрямок інвестиційного бізнесу, потрібні зміни в нашому Цивільному кодексі України. Тому що є статті, які не регулюють нормальні відносини орендодавець – орендар. Наприклад, виселити орендаря можна тільки через суд, а в зимовий період і взагалі не можливо. Але тут справа за юристами і законодавцями.

Прибуткові будинки в Європі

На думку фахівців, такий інвестиційний бізнес буде процвітати і в майбутньому. Так сьогодні відбувається практично у всіх столицях Європи або в містах з хорошим інвестиційним кліматом. Сучасність така, що фахівець часто змінює місце проживання в залежності від роботи. Сьогодні це Тернопіль, завтра Київ, після завтра – Вроцлав або Штутгарт. Вкладати гроші, купуючи квартиру ніхто не збирається. Всі хочуть комфортного житла в оренду.

У Польщі вже це зрозуміли давно і інвестиції в нерухомості спрямовані саме на цей сегмент. Це видно навіть не стосовно столиці Варшави, а щодо Вроцлава. Тут знаходяться багато банків, IT компаній, представництва міжнародних корпорацій. Фахівці приїжджають з усіх куточків світу. Вже не говоримо про студентів. Тому щороку тут будуються нові квартали будинків в оренду. Незважаючи на це, ще в Польщі існує програма «Доступне житло», яка спрямована на будівництво квартир для молодих сімей, які за помірну плату будуть в змозі їх знімати.

З цього всього можна зробити висновок, що інвестиції саме в будівництво дохідних будинків є найсучаснішим відображенням потреб потенційних споживачів. Світ рухливий. Потоки фахівців змінюють місце роботи, а частіше – і місто і країну. Потреба в дохідних будинках з їх комфортом, функціональністю і інфраструктурою згодом буде тільки рости.

Читайте також: