Найпопулярніші хитрощі на виборах: стартує квитками на танці, і аж до можливості змінити прізвище

05 Жовтня 2015 Спеціальні пропозиції

Людей кандидати водять безкоштовно, організовують курси, кружки. А експерти стверджують, що закон треба допрацьовувати.
Місцеві вибори, які планують на 25 жовтня, без порушень не обійдуться, в цьому експерти просто упевнені. Багато порушень вже зафіксували ще перед початком передвиборної гонки. Кандидати на білбордах виклали свою рекламу ще влітку на території 15 областей, згідно із законом до початку передвиборної гонки робити це не можна. І зараз політичні сили прибігають теж до хитрощів. Спробуємо розібратися, які порушення і трюки нас чекають на майбутніх виборах.
Комітет виборців України повідомив, що найбільш популярними порушеннями зараз будуть непрямі підкупи. Сюди можна віднести надання товарів, послуг, партії виходитимуть на суботники, прибиратимуть прибудинкові території, займатися ремонтом. Практикують, як і в минулі часи, будувати дитячі майданчики. Також сюди відноситься допомога деяким категоріям громадян, як продуктами, так і фінансами. Олексій Кошель – глава Комітету виборців України – розповів, що продуктові набори вже роздавали на Хмельниччині, Полтавщині, Дніпропетровщині і Кіровоградщині. Деякі кандидати школярам, студентам роздавали подарунки на 1 вересня, а також, ви не повірите, путівки до моря.
Друге місце за популярністю віддають недобросовісним формам агітації. Кошель розповів, що деякі партії використовують гасла, які вже були у відомих політсил. У Харкові схожа ситуація: партію там рекламують на звичайному громадському транспорті, а законом це заборонено. Правда, формально не вказується, що це саме партія, тому їм пред’являти нічого. А ще партії відкривають курси мов, кухлі, школи танців, а також багато що інше. У місті Дніпропетровську кандидат в депутати зумів організувати соціальні автобуси, де вартість проїзду 1 гривна, ну а інша партія пішла ще далі – вони людей возять безкоштовно.
Технічні кандидати тут теж не пасуть задніх. Наприклад, в Дніпропетровську балотувалася 2 людини, а зараз вони поміняли імена, і обох звуть Олександр Вилкул. Швидше за все, вони тепер реєструватимуться кандидатами на мера міста. Кошель також стверджує, що все частіше політики використовують Інтернет: багато кандидатів влаштовують змагання, у кого більше в мережі згадок. Використовують все частіше розсилку смс, де просять голосувати або ж не голосувати за якогось певного кандидата.
У Україні існує відповідальність за підкуп будь-якого виборця (виборець може обкладатися штрафом в сумі 5,1 тисяч гривен або ж 2 роки в’язниці, ну а той, хто підкуповує виборця – 3 роки в’язниці). Якщо використовуються незаконні бюлетені, то штраф – 6,8 тисяч гривен або ж 3 роки в’язниці. Якщо порушується порядок розміщення матеріалів агітації, то штраф 3400 гривен. Якщо викрадений або прихований бюлетень, протокол або урна з бюлетенями, то штраф 7800 гривен або ж 2 роки в’язниці. Правда, юристи стверджують, що, в основному, порушення довести дуже складно.