Ріелтори квартир знаходяться поза законом

07 Жовтня 2015 Спеціальні пропозиції

Не захищають українських ріелторів ні довіра людей, ні інституції. Немає закону, на який вони могли б послатися у своїй діяльності, ну і самі ріелтори не дуже так і поспішають вибиратися з тіні.
Андрій, житель Києва, прийняв рішення продати квартиру, яка йому дісталася в спадок. Розташована квартира на Оболоні, площа 37 м2. На додаток до неї йшли найсвіжіший косметичний ремонт, панельний будинок, в якому розташована ця квартира, а також Олексій Ващенко, – ріелтор. Молода людина, років 20 або трохи більше, на ринку, пов’язаному з нерухомістю, його досвід роботи складає 7 місяців, а за плечима у нього 1 самостійна угода. Ми захотіли спробувати на собі, що означає бути ріелтором в Україні.
Отже, спочатку треба сформувати ціну. Наш хазяїн Андрій, так само як і інші хазяї квартир, захотів її продати подорожче. Нам же, посилаючись на те, що проаналізували ринок, треба було пояснювати, що апетит у нього занадто високий. Нами відмічено було, що ціни в реальності на 20%, як мінімум, нижче тих цін, які виставлені в оголошеннях на продаж. Тому Олексію поступатися в ціні доведеться обов’язково. А ось виставляти прийнятну, потрібну ціну – це теж невірно, тому що у покупця не буде можливості поторгуватися. Порадившись довго і посперечавшись, ми прийшли до цифри 55 тисяч доларів. Це відповідало приблизно тій ситуації, яка була на ринку. Розмістили оголошення і приготувалися, що скоро телефон розриватиметься від дзвінків.
Правда, покупців зовсім не було. Причиною тому могли послужити 2 обставини. Перше – це зима, в цей час покупці не дуже активні плюс ринок нерухомості, загалом, зараз увесь відрізняється пасивністю. Навіть незважаючи на ту обставину, що оголошення про продаж були розміщені на усіх, без виключення, друкарських, електронних ресурсах, нас потенційні покупці не стали тривожити в січні, не стали тривожити у березні, не стали тривожити в квітні.
Метою збільшення кола зацікавлених осіб було прийнято рішення дати оголошення, де будуть різні ціни, коридор складав 5 тисяч доларів. Пройшло ще трохи часу і ціну знову довелося коригувати, правда, у бік не збільшення, а зменшення. За 4 таких етапы вартість впала вже до 43 тисяч доларів.
Реальні потенційні претенденти, щоб купити квартиру, організувалися ближче до літа. Правда, проблема у усіх була одна і та ж : гроші є, правда, трохи не вистачає. Це «трохи» було у усіх різне – від 5 до 10 тисяч доларів.
Тобто, з цього усього стає ясно одне: на ринку вторинного житла суцільний параліч. Зараз покупці розглядають швидше новобудови, чим житло вживане. На це є декілька причин. Перша – первинний ринок може запропонувати безліч варіантів, у яких різна міра готовності і дуже демократичні ціни. Друге – в новобудовах квартири продають за гривні, а вторинне житло прив’язане до курсу долару.